Working Areas

1

PENİS EĞRİLİKLERİ

Doğuştan veya sonradan olabilir. Doğuştan olanlar kongenitalpenil kurvatur (eğrilik) olarak adlandırılabilir ve dikkatli aileler tarafından küçük yaşlarda farkedilebilirler. Eğer bu şekilde tanı konulabildiyse sünnet sırasında düzeltme operasyonunun da yapılması ile çocuğun ergenlikten sonra kendisinin farketmesi sonucu oluşabilecek psikolojik problemlerin önüne geçilmiş olur. Ayrıca ileri yaşlarda düzeltici ameliyatlar çocukluk dönemine göre daha karmaşık olmaktadır. Çocukluk döneminde ayrıca idrar yolunun penisin daha alt tarafına açılması anlamına gelen hipospadias patolojisinin düzeltilmesi sırasında da eşlik eden penis eğrilikler düzeltilebilir.

Devamı için tıklayınız

 

2

PENİL REVASKULARİZASYON

Erektil disfonksiyon, tatmin edici bir cinsel ilişkiyi başlatma ve sürdürmek için yeterli penil sertleşmeyi başlatma ve sürdürme yetersizliği olarak tanımlanabilir. Asya, Avrupa, Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’da yapılan son çalışmalarda erkekler arasında önemli bir problem teşkil ettiği ve yaş arttıkça görülme oranının da arttığı gösterilmiştir. Eğitim düzeyi, medeni durum gibi sosyal faktörler; hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalığı, prostat büyümesi, böbrek yetmezliği, gibi tıbbi nedenler ve sigara içimi, alkol kullanımı, şişmanlık, egzersiz gibi yaşam biçimi ile ilgili faktörlerin de erektil fonksiyonu etkilediği belirlenmiştir.

Devamı için tıklayınız

3

PEYRONİE’S HASTALIĞI

Bu hastalık sonradan gelişen penis eğriliklerinin genel adıdır. Penisin sertleşen dokularının üzerindeki zarda oluşan nasır benzeri nedbe dokusu sonucu peniste eğrilik gelişebilir. Bu durum gençlerde çok nadirken ileri yaşlarda artan oranlarda görülebilmektedir. Nedeni ile ilgili birçok teori ve beraberinde görülen hastalıklarla ilgili (Şeker hastalığı,Dupuytren kontraktürü gibi) çeşitli bilgiler mevcut olsa da en geçerli olan sebep özellikle dikkatsiz ve zorlayıcı cinsel ilişkiler sırasında peniste oluşan küçük hasar ve yırtıkların zamanla nedbe dokusu ve peniste şekil bozukluğu ile kendini göstermesidir. Hastalarda genelde 6ay-1 sene arasında ağrılı sertleşmeler oluşabilir.

Devamı için tıklayınız

4

KADINLARDA İDRAR KAÇIRMA

En sık karşılaşılan ve sosyal yaşantıyı da etkileyebilerek önemli yaşam kalitesi azalmasına yol açan sağlık problemlerindendir. Temel neden, idrar yolunu destekeyen dokularda gevşemeye bağlı olarak geçekleşen sarkmayla işeme dinamiklerinin bozulmasıdır. Birçok nedeni vardır fakat en çok zorlu doğumlar ve rahmin cerrahi olarak alınması anlamına gelen histerektomi ameliyatları sonrasında görülür. Genelde karın içi basıncını yükselten ağır kaldırma, öksürme ve gülme gibi eylemler sırasında istemsiz kaçağı tanımlayan stress inkontinas şeklindedir.

Devamı için tıklayınız